BEYİN VE SİNİR CERRAHİSİ

Bel ve Boyun Fıtığı
1 - Bel Fıtığı Nedir ?
  Bel fıtığı, omurgalar arasındaki kıkırdağın aşırı zorlama nedeniyle yerinden kayarak omurilik kanalı içine doğru girmesi, bacaklara gelen sinirlere ve omuriliğe baskı yapması sonucu oluşan bir hastalıktır. Hangi omurga kemikleri arasında oluşmuşsa o bölgenin adıyla anılır.
Bel Fıtığı Nedenleri : Genetik faktörler: Son yıllarda bel fıtığı hastalarında muhtemel bir genetik bozukluk olabileceği fikri üzerinde ciddi şekilde durulmakta ve yapılan araştırmalarda buna ait bazı ipuçları elde edilmektedir.
Yaş: Diskler yüksek oranda su içerir. İnsanlar yaşlandıkça su içeriği azalır ve disk daha sert bir hal alır ve yüksekliği azalır.Daha sert diskler fıtıklaşmaya daha eğilimli olur.
Aşırı Kilo: diskin ortasındaki jöle kıvamlı çekirdeği sıkıştırarak halkayı kırarak dışarı çıkmaya zorlar.
Diğerleri ; Kötü duruş-oturuş pozisyonu , hatalı yük kaldırma v.b.
Bel Fıtığı Belirtileri :
  Bel ağrısı, bacaklara vuran ağrı, bacaklarda, ayakta uyuşma, güçsüzlük, nadiren de olsa yanma ve iğnelenme, idrar yapamama ya da idrar kaçırmadır. İdrar kaçırma özellikle bel ağrısı ile birlikte olduğu zaman dikkat edilmesi gereken bir bulgudur.
Bel Fıtığı Ameliyatında Mikro Cerrahi Yöntemi: Hasta iyi bir muayene ve tetikler ile değerlendirilip operasyon için hazırlandıktan sonra bel bölgesinden operasyon olacak alanın 2-3 cm üzerine anestezik ajan yapılarak omurilik zarı ile omurga arasına kateter konulur. (epidural anestezi) Daha sonra skopi ile mesafe ayarlanarak 1.2 cm’lik bir kesi ile cilt kesilerek mikroskop ayıracı yerleştirilip mikroskop altında operasyon başlar. Mikro diskektomi aşaması; sinirin ve omuriliğin disk tarafından basısı ortadan kaldırılır. İçten dikişler ile deri altı sağlamlaştırılır ve üzerine bir bant yerleştirilir. Hastaya operasyon sonrası 2. Saat bir şeyler yemesi söylenir ve ayağa kaldırılır. 5-6 . saatte hasta taburcu edilir.
1. Hafta isteğe bağlı kontrol ardından hasta normal hayatına yavaş yavaş dönmesi sağlanır
2 – Boyun Fıtıklarında Ameliyat Gerektiren Durumlar
Ameliyat gerektiren durumlar arasında boyun ve kollarda şiddetli ağrı ön planda olmakla beraber, ağrı ortadan kalkması omuriliğin tehdidinin ortadan kalkması anlamına gelmez. Bu yüzden kollarda uyuşma, kuvvetsizlik ve hareket kısıtlılığı yanında tüm vücudun dengesizliği, yan yan yürüme, sendeleme ve asker yürüyüşü diye tabir edilen rap rap yürüme boyun fıtığının oldukça ilerlemiş olduğunu gösterir. “ Hastanemiz de Bel ve Boyun Fıtığı Ameliyatlarında da Mikro Cerrahi Yöntemi Kullanılmaktadır.”

YAPILAN İŞLEMLER

Doktorlarımız

Opr. Dr. Gürkan GAZİOĞLU

Beyin ve Sinir Cerrahisi

Opr. Dr. Gürkan GAZİOĞLU

Tıp Eğitimi:
Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi

Uzmanlık Eğitimi:
KTÜ Tıp Fakültesi

Telefon: 0464 212 11 03

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.