Check-Up Akışı


Check-Up Nedir?

Check-Up, perdiyodik genel sağlık kontrolüdür. Yetişkin ve çocuklarda belirti vermeden vücutta var olup ilerleyen kronik yada genetik hastalıkların erken teşhisinde kullanılan genel bir sağlık taramasıdır.
Check-up desteğiyle sağlanan erken teşhis çok önemlidir. Erken teşhisle bulaşıcı hastalıkların özellikle aile içi yayılması önlenir, kanser gibi ileri evrelerde tedavisi mümkün olmayan hastalıklar tedavi edilir.

Neden Check-Up Yaptırmalı?
Modern tıp hastalık ortaya çıkmadan önce gerekli önlemleri alarak kişinin sağlıklı kalmasını sağlamayı amaçlar. Bu nedenle, hiçbir şikayeti olmasa da her insanın belirli periyotlarla doktora başvurarak genel sağlık kontrolünden geçmesi gerekir. Bu periyotlar yaşa ve kişinin genel durumuna göre değişebilir.
Çağımızın hastalıkları olan koroner arter hastalıkları, kanser, hipertansiyon gibi pek çok erken ve doğru tanı, yaşam süresi ve kalitesi açısından son derece önemlidir. Ayrıca hiçbir belirti vermeden ve hastada hiçbir şikayete neden olmadan yıllarca sinsice seyreden, öte yandan beyin, kalp, böbrekler gibi hayati organlara da zarar veren hipertansiyon, kolesterol yüksekliği ve diyabet gibi hastalıklarda da erken teşhisin ve düzenli tedavinin önemi büyüktür. Karaciğer hastalığı, meme, rahim, kalın bağırsak, mesane ve prostat gibi sık görülen bazı kanserlerin de erken teşhisi hayati önem taşımaktadır. Önemsiz olduğunu düşündüğünüz bir belirti bile çok önemli bir hastalığın habercisi olabilir.


Check-Up Programları

STANDART BAY BAYAN ÇOCUK

STANDART CHECK-UP PROGRAMI
DAHİLİYE MUAYENESİUzman doktor muayenesi
HEMOGRAMKan Hastalıkları ve enfeksiyon hastalıkları tanısında kullanılır.
"GLUKOZ HBA1C"Şeker hastalığının tanısı ve tedavisinin izleminde kullanılır.
"SEDİMANTASYON CRP"Enfeksiyon, kanser, tüberküloz ve romatizmal hastalıkların tanısında kullanılır.
LDHDoku yıkım ürünü olan laktat dehidrogenaz düzeylerinin ölçülmesinde kullanılır.
"SGPT – ALT TOTAL PROTEİN ALBÜMİN GGT""Karaciğer ve safra yolları hastalıkları tanısında kullanılır. "
TOTAL KOLESTEROL HDL KOLESTEROL LDL KOLESTEROL TRİGLİSERİDKandaki kolesterol ve trigliserid düzeyinin ölçümünde kullanılır.
TSHTiroid (guatr) bezi hastalıkları tanısında kullanılır.
KREATİNİN Böbrek hastalıkları tanısında kullanılır.
"HBS AG ANTI HBS ANTI HCV""Hepatit B ve Hepatit C olarak adlandırılan ve karaciğerde ciddi hasara neden olan virüsün tanımlanması ve bu virüsün vücuda girdiğini gösteren testlerdir."
ANTI HIVAIDS hastalığının tanısında kullanılıyor.
TAM İDRAR TETKİKİ Böbrek hastalıkların tanı ve izleminde, idrar yolu enfeksiyonu ve tümörlerin tanısında kullanılır.
GAİTADA GİZLİ KAN Mide ve kolon kanseri tanısında ön tarama testi olarak kullanılır.
EKGKalp hastalıklarının saptanmasında kullanılır.
AKCİĞER GRAFİSİ Akciğer hastalıkların saptanmasında ön tarama testi olarak kullanılır
TÜM BATIN ULTRASONUKaraciğer, dalak, pankreas, safrakesesi, safra yolları, prostat, böbrek, bayanlarda rahim ve yumurtalık hakkında ayrıntılı bilgi verir.


Kimler için Check-Up?

Sağlıklı bir kişinin yılda bir kez checkup yaptırması özellikle erken bulgu vermeyen yani klinik olarak kişide henüz şikayete yol açmayan risklerin anlaşılmasında çok önemlidir. Riskler hem laboratuvar testleriyle aydınlatılabilir, hem de detaylı bir tıbbi özgeçmiş sorgulaması ve muayene ile ortaya çıkarılabilir.
Kişiye bu şekilde bilgilendirme yapılarak daha risksiz bir hayat sürmeye yönlendirilir. Yıllık sağlık kontrolü, hekiminizin önceki yıla ait sonuçları karşılaştırması ve sağlığınızdaki değişimleri ve riskleri izlemesi açısından önemlidir.

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.