Bel Ağrısı Neden Olur ?

Erişkin nüfusun neredeyse %80’inin hayatının bir bölümünde mutlaka karşılaştığı bir sağlık sorunu olan bel ağrısı, duruş bozukluğu ve bel zorlanması sonucu kişilerin bel kaslarına, eklemlerine ve bağlarına hasar veren bir ağrı çeşididir. Uzun süre ayakta durmak, gebelik, aşırı kilo alımı, bacaklar arasındaki uzunluk farkı, yüksek topuklu ayakkabı giymek sırt ağrısı nedenleri arasında yer alır. Masa başı çalışanları, aşırı yük kaldıranlar, uzun yol sürücüleri ve inşat makineleri kullanan çalışanlarda bel ağrısı görülme riski yüksektir.

Bunlara ek olarak bel ağrısı nedenleri şöyle sıralanabilir:
· Bel fıtığı, postür bozuklukları ve bel zorlanması
· Ani hareketler ya da üşütme nedeniyle oluşan bel tutulması
· Başarısız bel ameliyatları sonrası
· Psikojenik bel ağrısı
· Böbrek, karaciğer ve mide gibi organ rahatsızlıkları
· Kanserler
· Brucella, tüberküloz
· Bel omurgasının kireçlenmesi
· Omurga kırıkları veya omurga kayması
· Doğumsal anomaliler

Bel Ağrısı Nasıl Geçer ?
Bel ağrısının tedavisi diğer tüm hastalıklarda olduğu gibi nedenine göre yapılır. Genel olarak bel ağrısı tedavisinde;
· Basit ağrı kesiciler, kas gevşeticiler, anti-romaizmal ilaçlar kullanılır.
· Kasları güçlendirme ve yıpranan sinirleri uyarma, elektrik akımları ile ağrı kesme, lazer terapi ile derin dokuları gevşetme, ultrason, yüzeysel sıcak ya da soğutma uygulamaları gibi fizik tedavi ajanları uygulanır.
· Korseleme ve ağrı bantları kullanılır.
· Monipulasyon, mobilizasyon ve masaj yapılır.
· Egzersiz programları ve lokal enjeksiyonlar uygulanır.
· Cerrahi uygulamalar yapılır.

Bel Ağrısına Ne İyi Gelir?
Fizik tedavi uzmanının önerdiği bel egzersizleri, bel bölgesinde yer alan kasların güçlenmesini sağlayarak ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Ağrının başladığı ilk 24-48 saatlik dilimde ağrıyan bölgeye 5-10 dakikalık soğuk kompres uygulanması ve klima, cereyan gibi rüzgârlı ortamlardan uzak durulması bel ağrısını geçirmek için yapılması gerekenler arasında yer alır. Çok fazla beli yormadan kısa yürüyüşler yapmak, yüzmek, bisiklet kullanmak, esneme ve gerilme egzersizleri yapmak bel ağrısına çözüm olabilir. Oturulduğu zaman bel kavisini destekleyen özel yastık kullanmak ve uzun süre aynı pozisyonda oturmaktan kaçınmak bel ağrısına iyi gelebilir. Ancak bel ağrısı dinlenme ile geçmiyor, hareketlerde aşırı kısıtlanmaya yol açıyor ve bacağa yayılarak bacaklarda uyuşma ve karıncalanmaya sebep oluyor ise vakit geçirmeden uzman bir doktora gidilmelidir.

Yayınlanma Tarihi: 05.07.2021

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.