4 Boyutlu Ultrason Anneleri Rahatlatıyor

Hastanemizde kullanılan 4 boyutlu ultrason sayesinde, hayatın en özel dönemlerinden biri olan doğum sürecinde anne karnındaki bebeğin görüntülenmesi konusunda ileri teknolojilerin kullanılması, aile ve bebek arasındaki bağın daha erken kurulmasını sağlıyor. Bu sayede bebeğini daha net gören anne adayları, kaygılarını yenerek psikolojik açıdan daha rahat bir gebelik geçirebiliyor. Anne karnındaki bebeğin sağlığı konusunda da önemli veriler sağlayan 4 boyutlu ultrasonlar, hastalıklara erken müdahale şansı tanıyor.

Bebeğe ve Anneye Hiçbir Zararı Bulunmamaktadır
Uzman hekimler tarafından anne adaylarına uygulanan ultrason takibi, gebelikte önemli bir yer tutmaktadır. Eskiden 2 boyutlu olan klasik görüntülemenin yerine artık 4 boyutlu olan ultrasonlar kullanılmaktadır. Bu teknoloji sayesinde anne adaylarının gebelik sürecine bakış açısı değişmiştir. Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde yapılan görüntüleme ile gebeliğin 20. haftasından itibaren, bebeğin yüz şekli ve hareketleri görülür. Gebelik ilerledikçe bebeğin bu özellikleri daha da belirginleşir. Ayrıntılı görüntüleme sayesinde annenin, bebeğe olan bağlılığı ve annelik duygusu artar. Öte yandan, farklı frekanstaki ses dalgalarını kullanarak görüntüleme yapan ultrasonun, bebeğe ve anneye zararlı etkisinin olmadığı da belirlenmiştir.

Olası Hastalıklarda Erken Teşhis İmkanı
Dört boyutlu ultrasonlar bebeğin yüzünde, vücudunda, ellerinde ve ayaklarında fiziksel engel olup olmadığının belirlenmesinde son derece etkilidir. Sık karşılaşılan bir durum olan bebeğin boynuna kordon dolanması durumu da bu yöntemle tespit edilebilmektedir. Doğumdan sonra düzeltilebilen ve halk arasında tavşan dudağı olarak bilinen ‘yarık dudak’ 4 boyutlu görüntülemeyle daha iyi anlaşılabilmektedir. Bu durumlarda erken müdahale şansı da artmaktadır. Dört boyutlu ultrasonlar, anne karnındaki bebeğin sağlıklı olup olmadığı için yapılan ayrıntılı ultrasonun bir parçası haline gelmiştir.
Gebeliğin 20. haftasında yapılan ayrıntılı ultrason sayesinde, 125 gebelikte bir görülen ve doğum sonrası erken müdahaleyle bebeğin yaşama olasılığını artıran kalp anomalileri rahatlıkla teşhis edilebilmektedir.

Ayrıntılı Görüntüleme
Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde anne ve baba adaylarının sorularına hekimler daha net yanıtlar vermektedir. Anne ve baba adaylarının “Bebeğim sağlıklı mı? Beyin, akciğer ve karın yapısı normal mi? Eli ayağı düzgün mü?” soruları yanıtlanmaktadır. Dört boyutlu ultrasonlar sayesinde bebeğin gerçeğe yakın görüntülenmesi ve bebeğin kime benzediği konusu da netlik kazanmaktadır. Görüntüleme sırasında çekilen dört boyutlu ultrason resimleri, anne ve baba adayını mutlu etmektedir. Ultrason fotoğrafları ve videoları gebeliğin anne üzerinde oluşturduğu kaygıyı azaltmakta ve bebek ile anne arasındaki bağı güçlendirmektedir.

Yayınlanma Tarihi: 22.10.2021

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.