Kışın Cildinizi Soğuklardan Korumanın Yolları

Kış mevsiminde, havaların soğumasına bağlı olarak ev, iş yeri, alışveriş merkezi, toplu taşıma araçları gibi kalabalık alanlar genellikle yeteri kadar havalandırılmamaktadır. Klima, elektrikli soba ve kaloriferler ile ısıtılan bu alanlar, nemsiz kalarak cildin kurumasına ve çatlamasına neden olur. Bu durum da çeşitli egzama türlerini tetikleyebilir. Bunun önüne geçmek için kapalı ve havasız ortamlarda oda nemlendiricileri kullanılabilir, kalorifer gibi ısıtıcıların üzerine ıslak havlu veya kap içerisinde su konulabilir ve ortam, günün belli saatlerinde havalandırılabilir.
Uygun Nemlendiriciler Kullanılmalı
Cildin, özellikle de yüzün kurumasını engellemek amacıyla krem içerikli yağlı sabun veya jeller kullanılabilir. Soğuk havalarda sokağa çıkmak ve yürümek gerekiyorsa, özellikle kuru cilde sahip olanlar mutlaka nemlendirici krem kullanmalıdır. Ayrıca dış ortamda; yolda, otobüste, metroda veya ofiste, eller ve yüzdeki kuruluk fark edildiği anda nemlendirici krem uygulanmalıdır.
Sabahları Kan Dolaşımı Hızlandırılmalı
Özellikle sabahları uykudan uyandıktan sonra eller ve yüz yıkanırken sıcak su ile başlanıp, durulama sırasında soğuk su kullanılabilir. Bu durum yüzde şok etkisi yaratarak kan dolaşımını hızlandırır. Bu sayede yağ ve ter bezleri harekete geçerek cildi yumuşatır. Bu andan itibaren nemlendirici krem kullanılacaksa içeriğinin bitkisel protein ve peptit olduğuna dikkat edilmelidir. Bu içeriklere sahip kremler cildin daha çok nefes almasını sağlar.
Sıcak Duş Süresine Dikkat Edilmeli
Soğuk kış aylarında sıcak banyo cazip görünebilir. Ancak ortalama 20 dakikadan sonra sıcak su cildin yağ dengesini yok etmeye başlar. Bu nedenle kışın da duş alırken suyun sıcaklığı düşürülmeli ve banyo süresi 20 dakikayı geçmemelidir. Ayrıca banyondan sonra vücuda nemlendirici kremler uygulanabilir.
Kuruyan Dudaklar Tükürükle Islatılmamalı
Dudakların yağ üretme özelliği olmadığından, ciltte kuruma eğilimi en fazla olan bölgelerdir. Bu nedenle özellikle dudaklarının kuruluğundan şikayetçi olanlar, balm adı verilen ürünleri kullanabilir. Uyku öncesi de nemlendirici krem uygulayabilir. Kuruyan dudaklar tükürükle ıslatılmamalıdır.
Her Ciltte Fondöten Kullanılmamalı
Kışın cildiniz pul pul dökülüyorsa, bunu fondöten ile kapatamazsınız. Aksine fondöten sürerek daha kötü görünmesine neden olursunuz. Yüzünüze düzenli olarak peeling yapmalı, zengin içerikli bir gece kremi kullanmalı ve mümkünse nemlendirici içeren, leke önleyici, anti-aging etkili, güneş koruma faktörlü fondöten etkili bitkisel kremleri seçmelisiniz. Unutmayın kış aylarında güneş aktivitesinin az olduğu bir dönemde peeling uygulanması daha doğru olacaktır.
Kışın cilt sağlığı için kullanılan tüm ürünlerin besleyici değerlerinin yüksek olduğuna dikkat edilmeli, her bölge ve cilt tipi için uygun ürünler kullanılmalıdır. Cilt, her şeye rağmen soğuk havadan etkilenmeye devam ediyor, görünümü giderek kötüleşiyorsa mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurulmalıdır.

Yayınlanma Tarihi: 19.10.2021

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.