E-NABIZ

E-NABIZ GİRİŞİ NASIL YAPILIR?
E-Nabız uygulamasına giriş yapabilmeniz için iki yol var. Bunlardan ilki internet üzerinden https://enabiz.gov.tr adresine giriş yaparak e-Nabız sistremini kullanmak. Diğeri ise E-Devlet sisteminden giriş yaparak kayıt işlemlerinizi gerçekleştirdikten sonra e nabız sistemini kullanmak. Ayrıca Aile hekiminizden geçici e-Nabız şifresi almakta mümkündür.
E-NABIZ NASIL KULLANILIR?
e-Nabız sistemine e-devlet şifresi ve mobil imza ile girilebilirsiniz. e-Devlet şifresi olmayanlar ise aile hekimine başvurarak geçici şifre talep edebilirler. Bunun için e-Nabız geçici şifresinin gelmesini istediğiniz cep numarasını, aile hekimine kaydettirmeniz gerekiyor. Aile hekiminize iki şifre gelecektir. Geçici şifreyi aile hekiminize verdikten sonra e-Nabız'ı sürekli olarak kullanabilirsiniz.
Bizzat sizin verdiğiniz, süresi ve sınırı belirlenmiş yetki çerçevesinde sağlık kayıtlarınızın hekimlerce değerlendirilebildiği, böylelikle teşhis ve tedavi sürecinin kalitesini ve hızını artıran, sizinle hekiminiz arasında güçlü bir iletişim ağının kurulmasını sağlayan, internet üzerinden güvenli bir şekilde erişebildiğiniz dünyanın en geniş ve en kapsamlı sağlık bilişim alt yapısıdır.
E-NABIZ SİSTEMİ GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN!
Giriş yaptığınızda profil bilgilerinizi oluşturmak için yönlendirildiğiniz ilk ekranda Kullanım Şartları bulunmaktadır. Profilinizi oluşturmaya başalamak için “Kullanım Şartlarını okudum, anladım ve kabul ediyorum” yazısının yanında bulunan kutucuğu tıklamanız gerekmektedir.

Profil bilgilerinizi oluşturmak için 2. Aşama kişisel bilgilerinizdir. Burada yaşadığınız ülke, il, boy ve kan grubu alanlarını doldurmanız gerekmektedir.


Bu bölümde ilgili alanları doldurduktan sonra “Paylaşım Seçenekleri” alanında kişisel sağlık bilgilerinize kimlerin erişimde bulunmasını istediğinizi seçebilirsiniz.

Profil bilgilerinizi oluştururken son aşama ise Erişim Bilgileri alanıdır. Burada sisteme cep telefonu bilgilerinizi ve sisteme girişte kullanmak istediğiniz şifre bilgilerinizi girmeniz gerekmektedir.


Daha sonra cep telefonunuza gelen tek kullanımlık erişim kodunu kullanarak sisteme giriş yapabilirsiniz.


E-NABIZDA NELER YAPABİLİRİM
Bilgi Ekleme (Tansiyon, Şeker, Nabız, Ağırlık)
“Tansiyon”, “Şeker”, “Nabız” ve “Ağırlık” sekmelerine tıklayarak buraya eklediğiniz bilgilerinizi görebilir, “Ekle” sekmesiyle sisteme şeker, tansiyon, ağırlık, nabız bilgilerinizi ekleyebilirsiniz. Randevu alma - randevu takip Takviminizde randevularınızı ay, hafta ve gün bazında görüntüleyebilirsiniz . Randevu üzerine tıklayarak detaylarını görebilirsiniz. Randevu Al butonuna tıkayarak, MHRS'ye ayrıca giriş yapmadan ileriki tarihlere yeni muayene randevusu yapabilirsiniz. Böylece tek ekranda düzenli bir şekilde sağlık işlemlerinizi planlayabileceksiniz.

Giyilebilir Sağlık Teknolojileri
Adım, nabız, kalori gibi verileri ölçen akıllı bileklikler, bluetooth özellikli tansiyon, şeker ölçüm cihazları ve tüm GSM operatörlerinin sağlıkla ilgili uygulama ve cihazlarını e-Nabız profilinize entegre edebilir, tüm sağlık bilgilerinizi tek bir yerde kayıt altında tutabilirsiniz. Android işletim sistemli mobil cihazlarınıza ‘Google Fit’ uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Orada şimdilik sadece atılan adım sayılarınız e-Nabız sistemine yansır ve oradan takibini yapabilirsiniz. IOS işletim sistemli mobil cihazlarda ise cihazın kendisinde bulunan ‘Health Kit’ uygulamasından adım sayısı, aktif kalori, solunum hızı ve bisiklet mesafesi gibi değerler e-Nabız sistemine otomatik olarak yansır ve oradan takibini yapabilirsiniz. Adım, nabız, kalori gibi sağlık verilerinin e-Nabız a aktarılabilmesi için 2 yöntem bulunmakta.
● GSM Operatörleri, yazılan web servis yardımıyla sağlık ile ilgili uygulama ve cihazlardan gelen verileri e-Nabız’ a gönderilebilmektedir. Bunun için öncelikle Operatör cihaz ya da uygulamadan veriyi toplayacak ve web servisler ile e-Nabız a gönderecektir.
● Mobil uygulamalar (ios, android)üstünden bu veriler gönderilebilir.
Ios : Health Kit üzerinden toplanan verileri e-Nabız mobil uygulaması e-Nabız hesabına göndermektedir. Anroid: Google Fit uygulaması ile e-Nabız mobil uygulaması entegre çalışmaktadır. Google Fit uygulamasında toplanan verileri(adım ölçer, kalp atışı , kilo, mesafe) e-Nabız hesabına göndermektedir. Android işletim sistemini birden fazla cihaz firması kullandığı için ve her cihaz firmasının da kendi ayrı bir sağlık yazılım programı bulunduğundan sadece Google Fit üstendeki veriler alınmaktadır.

Bültenlerİmİze Üye Olun

Güncel Haberlerimizi ve duyurularımızı mail olarak almak istiyorsanız, mail adresinizi girerek abone olabilirsiniz.