Background

EPİDURAL ANESTEZİ YÖNTEMİYLE AĞRISIZ NORMAL DOĞUM (PRENSES DOĞUM)Günümüzde birçok anne adayı doğum sancısı korkusundan dolayı normal doğum yerine sezaryeni tercih etmektedir. İşte bu noktada normal doğum yaptırmak isteyen ancak doğum sancısı korkusu yaşayan anne adaylarına alternatif olarak Epidural Anestezi Yöntemiyle Ağrısız Normal Doğum önerilmektedir.

 

 AĞRISIZ DOĞUM


          Artık bebek bekleyen anne adayları için korkmak,çekinmek ve ‘ben nasıl doğum yapacağım diye!’ kara kara düşünmek sona erdi.

 

 

          Ağrısız doğumda en güvenilir ve rahat teknik epidural anesteziyle sağlanır. Günümüzde bel bölgesine yapılan ince bir iğneyle, anne adayı doğuma aktif olarak katılabilir. Böylece doğum daha rahat ve kolayca gerçekleşir. Anne sancı çekmediği,bitkinliği,yorgunluğu olmadığı için doğumdan hemen sonra bebeğini kucağına alabilir,sevebilir ve besleyebilir. Bu yöntemle doğum sonrası ağrılar da tamamen ortadan kalkar.

 

 

 EPİDURAL ANESTEZİ NEDİR?

 

 

 

          Epidural anestezi bu konuda deneyimli bir anestezi uzmanı tarafından omuriliği çevreleyen ve ‘dura’ adı verilen zarın etrafına lokal anestezik madde verilerek ağrı uyarılarının beyine ulaşmasını engellemesi sonucunda ağrı hissinin ortadan kaldırılmasıdır. Epidural anestezi bölgesel anestezinin bir çeşididir ve normal doğumlarda başarıyla uygulanır.

 

 

 

 

 

 

 

 

EPİDURAL ANESTEZİ NE ZAMAN YAPILIR?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

          Vajınal doğumda rahim kasılmaları düzenli hale geldikten sonra ya da rahim 4 santimetreye ulaştığında Epidural Anestezi uygulanır.Kasılmalar düzensiz ise ya da erken dönemde takıldığında kasılmaların durmasına neden olabileceğinden bu konuya dikkat edilmelidir.En iyi uygulama anne adayı rahat iken kateteri yerleştirip,ilaç uygulaması için doğru zamanı beklemektir.

 

 

 

 EPİDURAL ANESTEZİ NASIL UYGULANIR?

 

 

          Epidural anestezi,bel bölgesindeki omuriliğin arkasında yer alan dura zarının önüne kateter yardımıyla anestezi sıvısının verilmesine dayanır.

 

Bu bölgeye sıvı enjekte ederken hastanın alabileceği en uygun 2 pozisyon vardır. 

 

 

1-Oturur Pozisyon : Hasta otururken ayakları bir taburenin üstüne basarak dizlerin karına doğru çekilmesi sağlanır.Hastanın omuzları göğüs hızasına kadar eğiktir.

 

2-Yatış Pozizyonu : Bu pozisyonda hasta yana doğru yatmıştır.Dizleri karın bölgesine doğru çekilmiş,anne karnındaki bebeğin duruşuna benzer bir pozisyon alınmaktadır.

 

           Önce belin epidural anestezi uygulanacak bölgesi antiseptikler ile sterilize edilir.Epidural anestezi işleminde deri içine anestezik ilaç enjekte edilirken hastanın hareket etmemesi gerekmektedir.Bu nedenle bel gölgesine epidural enjeksiyonu yapılmadan önce bölge küçük bir iğne ile uyuşturulur,daha sonra bu bölgeden epidural anestezi ilacı enjekte edilir.İlaç omurilik zarının çevresine kadar verilir,ilerleme yapılmaz.Bu sayede doğum yatağında uyuşma sağlanarak,doğumun ağrısız geçmesi sağlanır.
 

 

          Epidural anestezi genel anestezinin aksine motor fonksiyonlardaki sinirler tam olarak etkilenmez böylece doğum da , kişinin belden aşağısını hissetmesi ancak ağrıyı yaşamaması sağlanır.
 

 

          Bölgeye ulaşan epidural anestezi iğnesinin içinde bir kateter (plastik tüp) yer almaktadır.Enjeksiyon vücut dışına çekildikten sonrada kateterin bölgede kalması sağlanır.Bunun sebebi gerektiğinde epidural anestezi sıvının tekrar aynı bölgeden enjekte etmektir.İlacın ilk verildiği anlarda bel bölgesinde bir soğukluk hissedilmesi normaldır.ilaç enjekte edildikten sonra sırt üstü yatabilir, hareket edilebilir.
 
 

 

EPİDURAL ANESTEZİ UYGULAMASININ AVANTAJLARI NELERDİR?  

 

 

 • Epidural anestezi bilinç kaybı olmaksızın tam ağrı kontrolü sağlar.Bu şekilde doğumunuz sürecinde canlı ve uyanık kalırsınız.

 

 

 

 • Epidural anestezi uygulanan hastalar,ağrı duymaksızın kaslarını hareket ettirebilir. Bu şekilde ıkınarak doğum olayına aktif olarak katılabilirsiniz.

 

 

 

 

 

 

 • Solunum yolu ile verilen ilaçlar bebeğinizin kanına dageçerek onu etkileyebilirken,bu yolla bebeğin etkilenme olasılığı çok azdır.


 

 • Doğum sırasında forseps uygulanması veya dikiş atılması gerektiğinde bunların ağrısını duymazsınız.

     
 • Genel anestezi alan hastalara göre istenmeyen etkilere daha az rastlanır. Bu yöntemin uygulandığı hastalar daha erken dönemde hastaneden ayrılabilir.

 

 

EPİDURAL ANESTEZİ UYGULAMASININ DEZAVANTAJLARI NELERDİR?
 •  

  Sıklıkla görülen yan etki tansiyon düşmesidir.

   
 •  

  Anestezinin yetersiz geldiği durumlar olabilir.Bu durumda kateter yerinden çıkartılarak epidural anestezi işlemi takrarlanır.

          
 •  

  Dura zarının yırtılıp dışarı çıkmasından kaynaklanan baş ağrıları olabilir,bu baş ağrıları doğumdan sonraki 2-3 gün devam edebilir.Yatarken ağrı hissedilmez ama otururken veya ayaktayken ağrı şiddetlenebilir.

 

 

 

KİMLERE EPİDURAL ANESTEZİ UYGULANMAZ?

 

 

Kanama bozukluğu olması 
 

 

 

Antikoagülan tedavi alınması

 

 

 

Uygulama bölgesinde enfeksiyon varlığı

 

  

 

Trombosit düşüklüğü saptanması durumlarında 
   

  

 

Epidural anestezi uygulanmaz.

 

Tasarım ve Yazılım: Rizedeyiz Bilgi İşlem