Background

Değerli Anne Adayları ! Dört Boyutlu ( 4D ) Renkli Doppler Ultrasonografi İle Gebelik Takipleriniz Artık Daha Keyifli
 

Değerli Anne Adayları ! Dört Boyutlu ( 4D ) Renkli Doppler Ultrasonografi İle Gebelik Takipleriniz Artık Daha Keyifli
 

 

Dört Boyutlu ( 4D ) Renkli Doppler Ultrasonografi Nedir ?

 

         En , uzunluk ve derinlik boyutlarını içeren 3 boyutlu (uzaysal) görünümün eş zamanlı olarak (real time) özelliği bir monitörde görüntülenmesine olanak sağlayan en son teknolojik ürünlerdir.

 

         Önceden 3 boyutlu ultrason cihazları ile yapılan incelemeler ile anne rahmindeki bebeklerin hareketleri gecikmeli olarak görüntülenebilirken 4 boyutlu ultrasonografi ile bebeğin kaşlarını çatması, gülmesi , esnemesi parmak emmesi gibi hareketleri anlık ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir.

 

 

 

Dört Boyutlu ( 4D ) Renkli Doppler Ultrasonografi Kullanımında ki Avantajlar

       4D Ultrasonografi cihazında ki yüksek görüntü kalitesi ile bebeğinizin tüm uzuvları ve hareketleri oldukça net ve hızlı bir şekilde izlenebilmektedir.

 

 

     4D Ultrasonografi cihazı ile gebeliğinizin erken dönemlerinde bebeğinizle ilgili cinsiyet, yarık damak, yarık dudak, eksik parmak, beyin ve omurilikten kaynaklanan rahatsızlıkların erken tanısı konulabilmektedir.


                   

 

 

 

 

         Ense kalınlığı ölçümüyle görülen "mongolizm" (Down sendromu) 4D Ultrasonografi sayesinde 3. ayda taranabilmektedir.

 

 

 

 

      4D Ultrasonografi de bebek görüntüleri için en iyi dönem gebeliğin 6. ve 7. aylarıdır.

   

       4D  Ultrasonografi uygulamalarında bazen bebeğin duruş pozisyonuna ve amniyon suyunun azlığına bağlı olarak düzgün üç boyutlu görüntüler alınamayabilir. Özellikle incelemek istediğimiz kısmın önünde amniyon sıvısının yeterli düzeyde olması gerekir

 


        4D Ultrasonografi cihazı ile çiftlerin ayrı bir mutluluk ve farklı bir heyecanla bekledikleri ikiz veya üçüz bebeklerin gelişimi de daha net bir şekilde izlenebilmektedir.


       4D Ultrasonografi cihazı , geleneksel iki boyutlu inceleme özelliğinin yanı sıra hem renkli doppler hem de 3. boyut özelliğini birlikte içermesi ile bebek heyecanına kapılan ailelere dördüncü aydan itibaren cinsiyeti öğrenme ve renkli fotoğraflarını alma fırsatı tanımaktadır.


       Taşıdığı bu özelliklerle 4D Ultrasonografi cihazı ailelere bebeklerinin sağlık durumundan sonra çekimler sırasında eli, ayağı, burnu, yüzü gibi detayları yorumlama gibi hoş anlar yaşatmakta ve hamilelik sürecindeki heyecanın güzel anılara dönüşmesini sağlamaktadır.

 

 

       Diğer taraftan, anne karnındaki bebeğin hareketlerinin izlenmesi bebeğini ilk defa gören anne ve baba adayları için önemli bir psikolojik destek sağlar. Hamilelik psikolojik bir süreç olup anne adayının gebeliği süresince rahat ve mutlu olması hamileliğin de rahat bir şekilde geçmesine zemin hazırlayacaktır.


      Tüm bu özellikleri ile 4D Ultrasonografi cihazı aşağıda belirtilen konularda tanı ve teşhis konusunda önemli bir yere sahiptir;;

*Uygun pozisyonda olması koşulu ile bebeğin cinsiyetinin daha erken dönemlerde belirlenmesi


* Bebeğin gelişimsel analizii


*Çoğul gebeliklerin ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmesi


* Rahmin yapısal problemlerinin teşhisi


* Plasentada oluşabilecek anomalilerin saptanması


* Anormal kanamaların sebeplerinin teşhis edilmesi


* Ektoptik (dış) gebeliğin tanısı


* Yumurtalık tümörleri, kistleri, polip ve miyomlarının teşhisii


* Plasentanın yerleşiminin (lokalizasyonunun) belirlenmesi


        Ancak unutmayınız ki gebelikte üç boyutlu taramalar yapılsa bile standart iki boyutlu taramalar da ihmal edilmemelidir. Çünkü bebeğin iç organları ile ilgili taramalarda standart 2 boyutlu taramalar ooldukça yeterli olmaktadır.

Tasarım ve Yazılım: Rizedeyiz Bilgi İşlem