Background

Yaz Mevsiminde Astım Hastaları Nelere Dikkat Etmeli 

                                                        

 

Yaz mevsiminde astımlılar ve alerji hastaları pek çok açıdan tehdit altında olabilirler. Yaz aylarının gelmesiyle birlikte alerjik hastalıklarda artış görülüyor. Bu hastalıklardan, özellikle astımlılar ve bünyesi alerjenlere zayıf olanlar etkileniyor. Bahar aylarında başlayıp, yaz ortasına kadar devam eden dönem alerjik astım ve rinit tanılı kişilerde öksürük nefes darlığı, hapşırık krizleri, gözlerde sulanma gibi yakınmaların oluşmasına neden oluyor. Yaz dönemlerinde hastalarımızın ilaçlarını düzenli almalıdırlar.

 

Tatil döneminde en fazla yapılan aktivite yüzmedir. Ancak astımı olanlar, açık havuz veya denizi tercih etmelidir. Çünkü kapalı alanlardaki yüzme havuzları temizliğinde kullanılan kimyasal maddeler özellikle klor duyarlı astımlılarda solunum zorluğuna sebep olabiliir.

 

Yine astım hastaları soğuk deniz veya havuzlara girmemelidirler. Soğuk astım ataklarını tetikleyebilmektedir.

 

Yaz döneminde artan egzersizlerimizde aşırıya kaçmak,yemeklerden hemen sonra egzersiz yapmak nefes darlığı hırıltı-hışıltı gibi şikayetlere neden olacaktır.

 

Yaz aylarında astım ve alerjik hastalarını bekleyen diğer bir tehlike ise arı ve böcek sokmalarıdır. Daha önce arı sokması alerjiye neden olmuş kişler tam anlamıyla tehdit altındadırlar. Bu kişilerde ikinci kez arı sokması çok daha tehlikeli bir tabloya sebep olabilmektedir.

 
Tasarım ve Yazılım: Rizedeyiz Bilgi İşlem