Background

Kulak Burun Boğaz Hastalıkları          Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Polikliniğiniğimizde şikayetleriniz,en son görüntüleme teknikleri (Televizyonla kameralı sistem muayenesi) ile rahat, doğru, kısa ve güvenilir biçimde muayene, teşhis ve tedavi edilir. 

Mikroskop altında dış kulak yolu ve kulak zarı muayenesi: Bu yöntemle,dış kulak yolu ve kulak zarı hakkında tüm bilgiler elde edilir. Kulak zarı delik ise ortakulak hastalıklarının teşhisi,bu yöntemle çok kolay olabilir.Dış kulak yolundaki buşonlar (kulak kiri) , mikroskop, aspiratör ve kroşe kullanılarak kuru temizleme yöntemi ile kulak zarına zarar vermeden temizlenir. Dış kulağın ve Orta kulağın birçok hastalıklarında kameralı endoskopik görüntüleme sistemi ile kolaylıkla teşhis ve tedavisi yapılmaktadır.

Burun Septoplasti (Deviasyon): Burunda nefes alıp vermeyi engelleyen en önemli neden septum denilen burun bölmesindeki eğriliktir. Hastanemizde deviasyon ameliyatı ,rijit optikler yardımıyla,yüksek başarı oranı ile rutin olarak gerçekleştirilmektedir.

Polipektomi (Endoskopik): Burunda mukozal alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan şeffaf,sarımsı- beyaz, yumuşak,üzüm salkımını andıran selim oluşumlardır. Lokal yada genel anestezi altında endoskopik ameliyatla polipler çıkartılırlar. Eğer hastada alerjik bünye varsa, çok iyi temizlenseler bile tekrarlanma eğilimi gösterirler.

Adenoidektomi (Geniz Eti) : Büyümüş geniz etleri,orta kulakla boğazın arka kısmını birleştiren östaki borusunu tıkayarak,orta kulağın sıvı ile dolmasına ve dolayısıyla işitme kaybına neden olur. Sık tekrarlayan orta kulak iltihabı vakalarında,burun ve ses telleri enfeksiyonlarında,geniz eti alınmalıdır. Ameliyat,kısa süreli genel anestezi altında gerçekleştirilir.Basit ve sorunsuz,riski az olan bir ameliyattır.

Tonsillektomi: Bademcikler,arka ağız boşluğunun her iki yanında bulunan bir lenf bezidir.Yılda dört  kereden fazla tonsillit atakları,bademcikler arkasında abse,nefes alıp vermeyi engelleyecek kadar büyük bademcikler,beslenmeyi engelleyecek şekilde büyümüş bademcikler,kötü ağız kokusu,beta hemolitik streptekok enfeksiyonuna bağlı akut eklem romatizması,böbrek iltihabı,kalp romatizması gibi komplikasyonlar durumunda,bademcikler koruma özelliklerini kaybetmiş,vücuda zararlı hale gelmişti. Bu durumda , bademcik ameliyatına karar vermek gerekir. Ayrıca valdeyer halkası denilen,boğazdaki diğer lenf bezleri de , koruma görevini rahatlıkla yerine getirebilir.Tonsillektomi ameliyatı,her yaşta ve her mevsimde yapılabilir.Yalnızca üç yaşından küçük çocuklarda,daha iyi ve dikkatli ,klinik muayene gerekmektedir.

Hastanemizde yapılan diğer cerrahi işlemler;

* Adenoidectomi

* Bilateral Tüp tatbiki

* Tonsillektomi

* Bilateral Caldwell-luc opr.(Sinüzit Ameliyatı)

* SMR ( Septoplasti)

* Ses tellerinin bütün ameliyatları

* Miningoplasti operasyonu

* Tükrükbezi ve intra oral kitle ameliyatları

Tasarım ve Yazılım: Rizedeyiz Bilgi İşlem