Background

Kıl Dönmesi Nasıl Bir Hastalıktır?          Kuyruk sokumu çukuruna düşen kılların, derideki gözle görünmeyen minik deliklerden veya ter bezlerinin ağzındaki deliklerden ciltaltına girmesi ile meydana gelen iltihabi bir hastalıktır. Ciltaltında kistler, iltihaplı kitleler veya akıntılı fistüllerle kendini belli eder.

           Bazı olgularda kitle içinde kıl, kist olmayabilir. Bazen tek bazen de çok deliklerle cilde açılır. Hergün çamaşırlar lekelenir, akıntı olur, kaşıntı ve ağrı yapabilir. Bazen apseleşir, şiddetli ağrı ve ateş olur. Hasta oturamaz. Acilen apseyi açmak gerekir. Bazen de kendisi açılır. Çok pis kokuludur. En çok 15-25 yaşlar arası erkeklerde görülür. Vücudu kıllı olmayan erekeklerde ve bayanlarda da görülebilir. Halk arasında asker hastalığı olarak da bilinir. Sürekli oturma durumunda olanlarda daha çok görülür. Ergenlik çağında kuyruk sokumundaki yağ bezlerinin vücudun salgıladığı hormonlardan etkilenmesi ile oluşur. Kıl köklerinin ağzı tıkanır ve ortaya bu tablo çıkar.

AMELİYATSIZ TEDAVİ OLUR MU?

          Hastada kıl dönmesi olduğu halde şikayeti yoksa ameliyata gerek yoktur. Yılda birkaç kez tekrarlar, kişinin çalışma ve sosyal hayatını etkilerse o zaman ameliyat düşünülür.

1-Fenol enjeksiyonu: % 80 lik Fenol solusyonundan 1 cc. kist deliği içine verilir.1 dakika beklenir.Hastalıklı dokular bir küretle kazınır. Fakat fenol yakıcı bir madde olduğu için cildi tahriş edebilir. Zaman alıcı bir yöntemdir. Nüks oranları yüksektir. 1-3 hafta ara ile tekrarlanabilir. Tek delikli , iltihaplanma ve apseleşme göstermeyen vakalara uygulanabilir.

2-Gümüş Nitrat enjeksiyonu: %20 lik solusyonu kullanılır. Fenol gibi uygulanır.

NASIL AMELİYAT EDİLİYOR? 

1-AÇIK BIRAKMA: Kuyruk sokumundaki kitle, çevresine yapılan eliptik bir kesi ile kemiğe kadar çıkarılıp alınır. Sonra ya açık bırakılır ya da açık bırakılan kenarlar dikişle oraya tesbit edilir. En basit yöntemdir. Yara geç iyileşir. Her gün pansuman gerektirir. 2 aydan önce kapanmaz, nüks oranı da % 15 dir. Kötü bir yara izi kalır. 

2-PRİMER KAPATMA: Kıl dönmesi çıkarıldıktan sonra tekrar dikişlerle kesilen deri ve deri altı dokusu kapatılır. En kolay yöntemdir.

3-FLEP KAYDIRMA : Karydakis, Limberg, Z-plasti, V-Y plasti ve Rotasyon flebi gibi çeşitli yöntemler vardır. Orta hattı bozma esasına dayanır.

          Kıl dönmesi kitlesi baklava dilimi şeklinde çıkarıldıktan sonra kesilen kenarlar adeleye kadar dekole edilir. Yan taraftan kaydırılan flep tek tek dikişlerle  kapatılır. , Nüksü azdır. İşine erken döner.

Tasarım ve Yazılım: Rizedeyiz Bilgi İşlem