Background

ESTETİK BURUN CERRAHİSİ ( Rhinoplasty ) 

 

 

 

           Gelişen dünyada , insanlara her türlü konfor ve estetik  sınırsız olarak sunuluyor.

 

          Teknoloji ile birlikte sahip olunan  yenilikler insanı , kadın erkek ayrımı olmaksızın her zaman güzel olmaya ve  yıllara dur diyebilecek güç arayışına itiyor.


          Temel  yaşam  standartlarına  sahip   her insan, daha estetik yaşam, belki de en iyisi için çaba harcıyor. Yaşadığı evde, giydiği  kıyafette, yediği yemekte daha estetik bir tarz arıyor.

 

ESTETİK BURUN AMELİYATI (Rhinoplasty)


         Estetik Burun Cerrahisi , burnun yeniden şekillendirilmesi ameliyatıdır. Estetik burun cerrahisinin amacı, burun şeklinin yüze uygun hale getirilmesi ve fonksiyonlarının düzeltilmesidir.


Hangi Sorunlar İçin Uygulanır?


         Burun Estetiği, burun şeklinin düzeltildiği bir girişim olmakla birlikte, nefes alma problemleri de aynı ameliyatta düzeltilmektedir. Burun estetiğinde amaç yüzdeki diğer oluşumlarla uygun orantı ve büyüklüğe sahip iyi nefes alma fonksiyonu olan,doğal ve sağlam bir burun oluşturmaktır. Estetik burun ameliyatı ile burun kemerli ise bu kemer alınabiliyor, burun ucu düşüklüğü varsa burun ucu kaldırılabiliyor, burun ucu çok kalkıksa normal konuma getirilebiliyor, burun kökü gerideyse burun kökü ile alın arasındaki bölge doldurularak normalden kısa görünen burunu uzatabiliyor ve gözlerin birbirinden ayrık görünümü düzeltebiliyoruz. Burun ile üst dudak arası mesafe uzunsa kısaltılabilmekte, kısaysa uzatılabilmektedir. Eğri burunları orta hatta alabiliyoruz. Burun delikleri ve kanatlarını küçültebiliyoruz. Burun ucu top gibi ve kalın görünümlüyse inceltebiliyor ya da sıkılmış gibiyse genişletebiliyoruz. Ameliyat öncesi hastanın bu değişikliklerden hangisine ne kadar ihtiyaç duyduğu görsel olarak bilgisayarda planlayarak,ne yapılması gerektiğini bilerek ameliyata giriyoruz. Bize göre en güzel sonuçlar estetik ameliyat olduğu başkalarını tarafından anlaşılmayan herhangi bir asimetrisi olmayan, yüz ile orantısı uyumlu,modern ve doğal burunlardır.


Cerrah Seçimi


          Burun estetiği diğer estetik cerrahi girişimlerden biraz farklı olarak cerrahın bilgi, beceri ve tecrübesinin çok önem arz ettiği bir ameliyattır. Kişinin estetikle ilgili beklentilerinin doktor tarafından bilinmesi ve neler yapılması gerektiğinin görsel olarak  bilgisayar ortamında belirlenip hastaya anlatılması çok önemlidir. Bu nedenle  hayallerinizi çok iyi bilen,insan sağlığına son derece önem veren yetenekli cerrah ile burun konusundaki sıkıntılarınız, sorun olmaktan çıkmaktadır.


Ameliyat ve Sonrası


         Burun estetiğinde yaş sınırı kabaca genç kızlarda 16 yaş, erkeklerde ise 17 yaş olarak kabul edilir.


        Burun estetiği genel anestezi ya da lokal anestezi ile yapılabilmekle birlikte, genel anestezide (hastanın uyumasını) tercih edilmektedir. Ameliyat sonunda ağrı olmamakta ve yara izi kalmamaktadır. Burun estetiği ameliyatı ortalama iki saat sürmektedir.

 

Tamponsuz Burun Estetiği ve Ağrısız İyileşme Süreci   
         Burun estetiği ameliyatı sonrası tampon burun içindeki kanamayı engellemek için konulmaktadır. Hava yollarını bloke eden tamponlar nefes almayı imkansız hale getirmekte ayrıca çıkarılması hastaya büyük rahatsızlık vermekteydi. Bu nedenle burun estetiği olan pek çok kişinin iyileşme süreci sırasında yaşadığı en önemli şikayet faktörlerinden biri burun tamponu olmaktadır.


          Tampon yerine kanamayı önlemek üzere ameliyat esnasında burun içine kanama durdurucu sprey uygulamakta böylece ameliyat sonrası hastalar burunlarından nefes alabilmekte ve iyileşme sürecini çok konforlu geçirmektedir.


         Ameliyat sonrası gözaltlarında oluşabilecek şişme ve kızarıklıklar genellikle bir hafta içinde tamamen kaybolmaktadır. Burun estetiği sanılanın aksine ameliyat sonrası dönemi hasta için çok rahat geçen ağrısız bir ameliyattır.

 

Burun estetiğinde doğallık

 

         Estetik ameliyatlar vazgeçilmez bir şekilde artık hayatımızda! Nedenleri tartışılabilir ama  bizce  bunun  en  önemli  sebebi  kişinin kendisini daha özgür, özgüvenli ve doğal bir havaya büründürmek istemesi.

 

         Günümüzde estetik ameliyatlar hayatımızla iç içe giren  çok sık uygulanan, bir çok kişinin yaptırdığı ve benimsediği ameliyatlardır.


         Burun estetiği de bunların en başında gelmektedir. Hele ki son dönemlerde yaptığımız yüze uyumlu, güzel ve en önemlisi doğal görünümlü , ameliyat olduğu hiç belli olmayan burunlar,  artık  yeni trend olmaya başladı.


         Doğal burun , burun sırtının aşırı oyuk olmadığı, burun ucunun çok fazla kalkık ve sivri olmadığı, yuvarlak ve geniş görünmediği, mandalla sıkılmış gibi bir izlenim meydana getirmediği, burun sırtının pürüzsüz, burnun simetrik, dudakla arasındaki açının normal sınırlarda olduğu, burun sırtının da yandan bakışta makul seviyede açılı olmasını ifade eder.

 

         Doğal bir burun,  kaş ve gözlerin daha güzel göründüğü, bakışların daha bir anlam kazandığı,, hatların yumuşadığı, sinirli ifadenin kaybolduğu, kişinin kendine olan güveninin dışa yansımasında yüz ifadesinin oluşumunu sağlamada yüzün en önemli kısmını oluşturmaktadır.


         Ameliyat yaptığınız bir burnun, nasıl olurda doğal ve ameliyat olduğu hiç anlaşılmaz  olabilir diye düşünebilirisiniz ama bu artık yeni tekniklerle mümkündür.

 

         Önceleri yapılan, mandalla sıkılmış gibi görünen burunlar, ucu çok kalkık, çökük ya da asimetrik burunlar, doğallığın dışına çıkılarak yapıldığı için hem görüntü olarak, hem de fonksiyonel olarak  olumsuz sonuçları beraberinde getiriyordu. Günümüzde ise doğallık; sadece dış görünüşteki güzelliğe değil, burnun fonksiyonlarına da katkıda bulunan bir kavram olmaya başladı.

 

         Burun estetiğinde doğal görünümü elde etmek, burnun çok daha iyi nefes almasına da yardımcı olmaktadır.Sonuç olarak doğal burun felsefesi; hem iyi nefes alabilen, hem de aynı zamanda yüze uyumlu, sağlam ve güzel bir burnun yeniden doğuşunu sağladı.

  

 

  

Tasarım ve Yazılım: Rizedeyiz Bilgi İşlem